Základom každého šípu je telo, označované ako Shaft. Ide o rúrku vyrobenú buď z hliníka, karbónu alebo ide o kompozit hliníka a karbónu. To isté platí aj pre šípy do kuší. Najdete pochopiteľne aj iné materiály ako drevo, alebo laminát, ale tie nie sú pre silné lovecké kladkové luky použiteľné. Nock (slovensky končík) je plastové zakončenie šípu s drážkou, do ktorej sa vkladá tetiva luku. Ako Tip sa označuje kovový hrot, ktorý sa skrutkuje do vložky - Insert, ktorá je do shaftu vlepená. Poslednou typickou súčasťou sú stabilizačné krídelká, označovaná ako Fletching.
Ďalším doplňkom šípu je Nock Pin. Využíva sa u šípov do lukov ako ochrana Shaftu, teda hlavne u terčovej streľby, kde do terča dopadá viac šípov a hrozí tak poškodenie druhým šípom pri zásahu v terči. Možno použiť do karbónových aj hliníkových šípov, u drevených nieje možné použiť. Pin je vlepený do shaftu a na jeho konci je nasadený končík, ktorý možno ľahko po poškodení meniť. Koníčky bez pinu sú vsunuté priamo do Shaftu a pri použití karbónu je netreba lepiť, drží dostatočne pevne.
Končíkov pre kuše je viac druhov, záleží však na kuši, pre ktorú je končík určený. Najviac používaným je končík prvý z ľava, tzv. pol mesiac.
Súčasťou niektorých šípov je i Insert. Ten je tiež vlepený do Shaftu a je určený pre vymeniteľné hroty so závitom a to aj lovecké. Použitý materiál je hliník alebo mosadz. Mosadz má väčšiu váhu a je využívaná skôr pre poľovnícke účely na dosiahnutie väčšej kinetickej energie. Každý Insert má teda určitú váhu, dĺžku a priemer.
Do hliníkových a karbovových šípov možno použiť rôzne hroty a to sú buď hroty vymeniteľné so závitom a alebo hroty terčové, u ktorých nie je potrebné použitie Insertu a vlepujú sa priamo do shaftu. Hroty a koníčky drevených šípov sa lepí priamo na Shaft.
Možno použiť aj svetelné koníčky pre streľbu za šera alebo len tak pre radosť. Dnes máme už viac druhov, ktoré sa aktivujú výstrelom alebo ručne. Koníčky sa vkladajú do Shaftu bez lepenia a sú určené iba pre karbónové šípy ako do lukov tak do kuší.
Letky šípov možné voliť ľubovoľne a to z prírodného peria alebo letky umělé. Olepení nazývané FLU-FLU je použiteľné iba pre luky. Slúži k rýchlemu brzdeniu šípu za letu. Použitie pri love vtáctva za letu.
Dĺžku a tuhosť šípov teda Spine je nutné vyberať podľa sily luku. U kuší je dobré dodržiavať len minimálnu váhu šípu, čo platí aj u luku. Príliš ľahký šíp môže poškodiť luk i kuši.
Karbónové šípy sa značí číslom cca od 150 - 1000. Čím je teda číslo menšie tým je Shaft pevnejší na ohyb. Napríklad pri použití luku o sile 70lb je nutné použiť pevný Shaft o spinu minimálne 350. Pri použití väčšieho Spine by u takto silného luku mohlo dôjsť pri výstrele k zlomeniu šípu, zranenie strelca a poškodenia luku.
U hliníkových šípu je značenie Spine číslicami.
Napríklad od 1516-2317, 1716- 20-30 Libier, 1816- 25-35 Libier, 1916-30-40 Libier, 2018- 35-45 Libier, 2117- 45-55 Libier, 2219- 50-60 Liber, 2317- pre luk so silou náťahu 55-70 Liber
Dĺžku šípu by sme mali voliť v závislosti na tuhosti a dĺžke náťahu luku tak, aby hrot šípu končil bezpečne pred lukom a nedotýkal sa žiadnej části luku.
Použitie materiálu Shaftu je len na strelci. Karbónové šípy sú odolnejšie proti zničeniu a nemožno ich treba ohnúť pri vyberaní z terča ako šípy hliníkové. Ale pozor všetko nie je nezničiteľné a karbón môže prasknúť. Je teda nutné šípy kontrolovať či nie je niekde Shaft prasknutý napríklad okolo končíka.
Šíp je teda dobré aj prehnutím v ruke všetkými smermi skontrolovať a pokiaľ v ňom niečo praská či sa ozýva nejaký podozrivý zvuk, je dobré tieto šípy odložiť a nepoužívať.